• Rubriky příspěvkuJak na web

Nahrání souborů wordpress na server

Předpokládám, že vám už přišly vaše přihlašovací údaje do vaší administrace hostingu a na FTP server. Je více možností, jak soubory wordpress nahrát na server, a to:

První možnost: stáhnete si soubory wordpress do svého PC z tohoto odkazu https://cs.wordpress.org/download/. U této možnosti musíte tento soubor rozbalit ve svém počítači a ručně nahrát např. přes Total Commander, pokud jej nemáte, můžete si jej stáhnout například na tomto odkazu, nebo FileZilla Client, který si můžete stáhnout například na tomto odkazu.

Druhá možnost: z mého pohledu jednodušší a rychlejší. Již připravený wordpress si stáhnete z tohoto odkazu https://navody.c4.cz/wordpress-instalace-a-cestina, zvolíte “Stažení upraveného balíčku” a pak “Stáhněte si připravený balíček”. Stáhnete si jej do počítače, nemusíte nic rozbalovat a najedete si na Svethostingu.cz. Nahoře kliknete na WebFTP, zadáte si vaše přihlašovací údaje, které jste obdrželi v emailu a přihlásíte se. Budete tam mít prázdný adresář www, který rozkliknete, pak kliknete na Nahrát, pak vpravo Vybrat soubor a z počítače zvolíte stažený zabalený soubor wordpress-5.3.2.tgz. Následně potvrdíte vlevo kliknutím na zelenou fajfku. Počkáte, až se soubory nahrají na server, rozbalí se tam automaticky. Pak se vpravo nahoře odhlásíte.

Třetí možnost: některé hostingy umožňují instalaci WordPressu jediným kliknutím. Svethostingu.cz to umožňuje u vyšších balíčků, ale já jsem této možnosti nikdy nevyužil, mám rád absolutní kontrolu.

Vytvoření databáze

Přihlásíte se do administrace Svethostingu.cz. Kliknete nahoře vpravo na Administrace a zadáte vaše přhlašovací údaje a přihlásíte se. V levém menu pak kliknete na Databáze. Vytvoříte si Název uživatele, zvolíte si heslo, které si zapište a Název databáze. Pak si v levém menu klikněte na SSL, klikněte na Žádost o certifikát (https) a Uložit žádost. Tato služba je zdarma. Nyní se můžete Odhlásit.

Instalace WordPressu

Zadejte si do adresního řádku název své domény, např. domena.cz . Ukáží se vám instalační informace, klikněte na Pokračovat. Tam si vyplníte vaše údaje:

» Název databáze – např: vasweb_cz (s podtržítkem),
» Uživatel databáze: např. vasweb.cz (s tečkou),
» Server: mysql5.svethostingu.cz ( název mysql5 najdete v administraci když si zřizujete databázi, je to napsáno nahoře. Pokud máte Multihosting, bývá tam mysql3).
» Dále zadáte váš email a heslo, které budete používat při přihlášení do vašeho wordpressu. Potvrdíte a instalace proběhne během několika sekund. Hotovo, nyní se můžete přihlásit do administrace vašeho webu, např. domena.cz/wp-admin, zadáte vaše přihlašovací jméno a heslo a kliknete na Přihlásit se.