• Rubriky příspěvkuJak na web

Tento návod je pro začátečníky, nebudu vás zatěžovat žádnými kódy, programováním apod., sám programovat neumím a ani se to nepotřebuji učit. Tento návod by měl být srozumitelný téměř pro každého. Bude mít několik dílů.

Chcete mít vlastní webovou stránku? Nepotřebujete k tomu žádné drahé programátorské, ani grafické služby. Vystačíte si úplně sami. Možností v čem si vytvořit vlastní web je mnoho. Celosvětově je nejvíce využíván redakční systém WordPress, který je zdarma, s možností rozšíření funkcí webu pomocí různých doplňků, neboli pluginů.

Dnes vám ukážu, jak si založit vlastní web ve WordPressu s minimálními náklady. Jak to? Když jsem napsal, že WordPress je zdarma?? Ano, je zdarma. Ale musí být někde uloženy soubory WordPressu. K tomu nám slouží tzv. webhosting, který, pokud chcete kvalitu, něco stojí. Taky potřebujete vlastní doménu.

Co je webhosting?

Webhosting je pronájem prostoru pro vaše webové stránky. Webhostingových služeb je mnoho, nicméně doporučuji ten, který používám přes 11 let a neměnil bych. Je to SvetHostingu.cz , kde pro jednu doménu plně postačí ten nejlevnější.

Co je doména?

Je to vaše jedinečná internetová adresa. Například www.vasejmeno.cz . Adresa, kterou si sami zvolíte a která bude vaší značkou. U výběru názvu vaší domény nespěchejte. Klidně tomu dejte i týden, než se rozhodnete. Vezměte si tužku a papír, a napište si více názvů. Mnoho názvů, které se vám budou líbit, už budou obsazené. Doména by měla mít krátký název a bez pomlček, pro lepší zapamatování. Pokud propagujete svou firmu, nebo jakýkoukoliv obchodní nabídku, je důležité mít vlastní doménu. Málokdo dnes uvěří webu, kde je propagována obchodní nabídka na stránkách zdarma, kde by váš název byl jako tzv. subdoména. Co vypadá důvěryhodněji? www.neco.webnode.cz , anebo neco.cz ? Mnoho návštěvníků takových stránek si může říci – to ten člověk asi moc nevydělává, když nemá pár stovek na zaplacení vlastní domény. A bude hledat informace jinde.

Takže jdeme na to

Vyzkoušet, zda je vaše doména volná, si můžete vyzkoušet přímo na SvetHostingu.cz, kde si nahoře kliknete na Ověření domény. Do okénka napíšete svůj název domény a kliknete na Ověřit dostupnost. Pokud je volná, můžete přistoupit k objednávce. Kliknete na SDD Webhosting a vyberete si program, který vám vyhovuje. Nezapomeňte si v objednávce zadat slevový kód, který je 25%, je uveden na stránce v levém spodním rohu. U Multihostingu, který je dražší, můžete mít neomezené množství domén.

Po dokončení objednávky vám přijdou na email platební údaje. Po zaplacení vám bude zprovozněn váš webhosting s doménou a přijdou vám přihlašovací údaje. Je to jednoduché a jde to velmi rychle. Mám s tímto webhostingem ty nejlepší zkušenosti,používám jejich služby cca 11 let. Proto jej doporučuji.

V dalších dílech si ukážeme, jak si nainstalovat redakční systém WordPress, jak si vytvořit databázi, jak jej nastavíme, Jak si vybereme a nainstalujeme šablonu webu a doporučené pluginy (plugin je doplněk WordPressu, který rozšiřuje funkce vašeho webu).